Wpływ jakości wykonania i przeglądów instalacji elektrycznej na bezpieczeństwo domowników
Budując dom, należy zadbać o wiele istotnych aspektów związanych nie tylko z wyposażeniem domu, ale również z jego instalacjami. Instalacja elektryczna musi być wykonana w sposób solidny i funkcjonalny, aby była bezpieczna oraz umożliwiała komfortową i odpowiadającą oczekiwaniom aranżację wnętrz.
Projekt instalacji w powiązaniu z umeblowaniem
Instalacja elektryczna nie może być poprowadzona w przypadkowy sposób, ponieważ urządzenia zasilane na prąd takie jak pralka, kuchenka elektryczna, komputer, zestaw RTV i wiele innych mają w domu swoje określone miejsca. Oświetlenie również wymaga konkretnych przemyśleń. W związku z powyższym zanim zostanie stworzony projekt instalacji należy dobrze przemyśleć całe umeblowanie, zaplanować miejsce dla poszczególnych sprzętów i zastanowić się nad rodzajem oświetlenia i także jego rozmieszczeniem. Dopiero wtedy elektryk może sporządzić odpowiedni projekt instalacji. Projekt zagwarantuje sprawną realizację prac i zwiększy poziom bezpieczeństwa.
Rodzaje okablowania, jakie stosuje się w domowej instalacji elektrycznej
W instalacji elektrycznej ważny jest też rodzaj okablowania. Instalacja elektryczna nie jest czymś, na czym warto oszczędzać. Im lepszy projekt i wykonanie, tym mniejsze ryzyko wszelkich awarii, pożarów i wszelkich sytuacji, w których prąd stanowiłby zagrożenie dla użytkowników. W domowych instalacjach elektrycznych często wykorzystuje się płaskie przewody, które umieszcza się w płytkich bruzdach utworzonych w tynku. Przewody mogą być poprowadzone także przy pomocy elastycznych rurek ze sztucznego tworzywa, które z kolei umieszcza się w głębokich bruzdach w ścianie. Druga metoda jest droższa i wymaga więcej pracy.
Zasady układania instalacji elektrycznej
Wszystkie przewody powinny przebiegać wyłącznie przez określone strefy, a przede wszystkim należy je układać pionowo lub poziomo. Prowadzenie kabli po skosie nie jest prawidłowe i jeśli elektryk decyduje się na takie rozwiązanie, to znaczy, że nie jest dobrym fachowcem. Nie wolno wdrażać takiego rozwiązania. Przy układaniu instalacji obowiązują pewne normy dotyczące zachowania odpowiedniej odległości od okien i drzwi. W przeszłości instalowano zwykle jeden obwód, który zasilał wszystkie urządzenia, ale w dzisiejszych czasach ilość urządzeń działających na prąd w każdym domu jest o wiele większa, dlatego zaleca się stworzenie przynajmniej jednego obwodu dla każdego pomieszczenia. Czasem wskazana jest nawet większa ilość obwodów. Puszki instalacyjne służą za połączenie przewodów elektrycznych, dlatego nie należy ich pokrywać tynkiem – łatwiej je wtedy znaleźć w przypadku wystąpienia usterek. Przewody powinny być łączone za pomocą złączek. Bardzo złym pomysłem jest ich skręcanie, ponieważ sprzyja to awariom.
Szczególne wskazania dotyczące łazienki
Łazienka i w mniejszym stopniu kuchnia to pomieszczenia narażone na działanie wody, przez co wzrasta ryzyko pożaru. Na dodatek mokra skóra stanowi dobry przewodnik prądu, a metalowe elementy urządzeń takich jak pralka, kuchenka czy lodówka mogą znajdować się pod napięciem, czego efektem może być porażenie prądem. Aby uniknąć zagrożenia i swobodnie korzystać ze wszystkich urządzeń znajdujących się w tych pomieszczeniach, trzeba zadbać przede wszystkim o zastosowanie bryzgoszczelnych gniazd i przełączników oraz ich odpowiednie rozmieszczenie. Gniazda odporne na zachlapanie wodą są wyposażone w klapę i mają współczynnik ochrony nie niższy niż IP44. Ponadto należy zachować minimalną odległość między wanną lub kabiną prysznicową a urządzeniem elektrycznym.
Przeglądy instalacji elektrycznej – jakie korzyści zapewniają?
Świetnie wykonana instalacja elektryczna powinna sprawnie funkcjonować przez wiele lat, ale przynajmniej raz na pięć lat trzeba przeprowadzić obowiązkowy przegląd. Zaleca się jednak kontrolę instalacji nawet co roku, ponieważ usterek nie się w stanie przewidzieć, a wykryte zawczasu chronią przed koniecznością większego remontu i nie dopuszczają do sytuacji, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia mieszkańców.